Прізвища, утворені від назви осіб за професією чи соціальною приналежністю

«Значна частина прізвищ пов’язана з соціальною (класовою) приналежністю або постійним заняттям (професією чи посадою) свого першого носія. Це були назви, які чітко відрізняли особу від її оточення. Ставши прізвищем, воно могло переходити на нащадків або в незміненій формі, або з тими чи іншими суфіксами: Козак – Козаченко, Козачук, Козакевич та ін. ».
Важливо, що не лише прізвища, утворені від назви професії, передавалися нащадкам і ставали спадковими, а й сама професія дуже часто переходила із покоління в покоління.
Розгляд прізвищ, утворених від назв заняття, професій, різних посад, а також найменувань, які вказують на класове розшарування суспільства, особливо цікавий у плані історії культури. Адже, як уже зазначалося раніше, українські прізвища, особливо селянські, здебільшого формувалися приблизно з XII ст. і закріпилися у документах тільки з кінця XIII ст. Таким чином, можна стверджувати, що наявні сьогодні прізвища, утворені від назв за трудовою діяльністю та класовою приналежністю, досить правдиво відображають картину тодішнього українського суспільства.
Також лексика такого типу є обширним матеріалом для вивчення історії та етнографії народу. Справа в тому, що «діапазон сучасних ремесел і промислів значно звузився, порівняно із давнішими періодами розвитку нашого суспільства. Це пов’язано з тим, що з II пол. XIX ст. народні ремесла почали занепадати, оскільки не витримували конкуренції із зростаючою промисловістю».  Саме тому прізвища, в  основі яких відображені назви давніх професій, занять, посад, є досить важливим матеріалом для вивчення етнографії, соціально – економічного життя досліджуваного села впродовж всього його історичного розвитку.
Загалом аналізовані прізвища села Шумляни дають можливість уявити суспільне життя його мешканців на різних історичних етапах. Проте, варто зазначити, що прізвища, які становлять групу таких, що походять від назви осіб за професією, здебільшого характеризують досліджуваний населений пункт у сфері економічного життя (промисловість, ремесло, торгівля, сільське господарство та ін.) : Боднар, Кравець, Нижник (один із тих, хто розпилює дерево на дошки), Коваль, Скотник, Дуденчук, Козяр, Колодій (колісник), Гуменна, Кушнір, Квасниця (той, хто варить або продає квас), Палій, Будник (робітник на поташному заводі).
Серед прізвищ села Шумляни наявне й таке, що репрезентує назви на означення служителів церкви, проте воно зафіксоване лише в одиничному варіанті. Зокрема, мова йде про прізвище Владика. Інших прізвищ, які б можна було віднести до цієї групи, під час дослідження не виявлено.

Важливо зазначити, що в досліджуваному населеному пункті побутують варіанти вищевказаних прізвищ, зокрема: Боднар – Боднарчук, Коваль – Ковальчук, Ковалик тощо.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Ономастика – наука про власні назви

Прізвища, утворені від назв тварин та рослин